youtube facebook blog
Bonsaje té nejvyšší kvality najdete v Bonsai Centru Isabelia.
Přijďte nás navštívit do Starého Města u Uherského Hradiště i Vy.
Z nabídky naších bonsají si vyberou i ti nejnáročnější.
Navštivte také naši kamenou prodejnu s širokým
sortimentem zboží pro úpravu bonsai, literatůru,
dekorační předměty, suiseki, čaje a další.
Zpestřete si návštěvu bonsai centra Isabelia
prohlídkou naší ukázkové japonské zahrady.
Poradíme vám s výběrem bonsaje.
Provadíme přesazování, úpravy a další.
Široký výběr bonsajových misek.
Ruční či tovární výroba.
Misky moderní, tradiční, užitkové a další.
Pestrý výběr z Jamadori těch nejbizarnějších tvarů a mnoha druhů.
 • 100 Borovic . . .


 • Tento projekt jsme připravili proto, abychom na vybrané kolekci jednoho sta kusů borovice lesní (Pinus Silvestris) ukázali zájemcům o tuto v naší bonsajové tvorbě nejrozšířenější dřevinu její rozmanitost a krásu.

  Počet rostlin je podle mého názoru dostačující na to, aby prezentoval nejrůznější podoby borovice na všech možných stanovištích celé Evropy. Máme zde zastoupeny rostliny z Pyrenejí, Karpat, Tater nebo Alp, z hlediska zeměpisného jsou to pak naleziště ve Španělsku, Francii, Rakousku, Rumunsku, na Slovensku a nebo až v daleké Skandinávii za polárním kruhem.

  Tyto rostliny jsou cenné i v tom , že pocházejí z lokalit, na nichž by byli díky výstavbě silnic, dálnic, lanovek a nebo protipožárních lesních koridorů zlikvidovány. Nám se je podařilo zachránit, a o to jsou pro nás cennější.

  Cílem tohoto projektu, který nemá v bonsajové Evropě obdoby, je nejen vytvoření unikátní kolekce rostlin s filosofickým podtextem, ale také snaha ukázat, jak variabilní borovice mohou být. Na různých stanovištích totiž vypadají vždy jinak, mají odlišný habitus nebo způsoby větvení a rozdíl je také v borce či velikosti a podobě jehlic.

  A protože je Pinus Silvestris nejčastěji tvarovaným rostlinným materiálem, chceme zároveň všem zájemcům o pěstování bonsají ukázat nejrůznější bonsajové styly, do kterých se borovice utvářejí (bunjin, dvojkmeny, trojkmeny, volně vzpřímený, kaskády, polokaskáda, trs nebo vysoce kreativní až umělecké podoby).

  Další zajímavostí tohoto projektu je bezesporu i skutečnost, že pro tvarování těchto jamadori chceme využít spolupráce s mnoha světovými i evropskými demonstrátory. Ti k nám do Bonsai Centra Muzea Isabelia ve Starém Městě pravidelně jezdí, se všemi se osobně znám a na mnoha úrovních spolupracuji. Jen namátkou bych jmenoval legendu italské bonsajové scény Salvatore Liporaceho nebo anglické, španělské či korejské demonstrátory.

  Do procesu proměny těchto rostlin se ale může zapojit i široká bonsajová veřejnost. Pokud někdo projeví zájem a do našeho bonsai centra přijede, jistě se pro něj najde práce odpovídající jeho dovednostem a zručnostem. A pokud si někdo na praktickou část tvarování nebo údržbu rostlin netroufá, může nechat pracovat svou fantazii a pomáhat hledat poetické názvy pro jednotlivé stromy. Naším cílem totiž je, aby každá borovice zapojená do projektu Pine Line Isabelia měla svůj nezaměnitelný název, který ji bude co nejlépe charakterizovat.

  Projekt 100 borovic je unikátním a novým počinem, který v sobě sdružuje nejen záležitosti týkající se pěstování bonsají, vyzvedávání jamadori, posuzování charakteru rostlin z určitých oblastí či přiřazování nejvhodnější podoby každému stromu. V budoucnu bude i místem setkávání těch, kterým bonsajová tvorba a borovice obzvláště, učarovala. A pokud se sejde nad společným tématem víc lidí, přerůstá jejich názorová výměna i do oblastí řešení mnoha jiných otázek, které je dále sbližují. A i o to nám při přípravě tohoto projektu šlo. Prostřednictvím obyčejné borovice lesní sbližovat pěstitele napříč bonsajovou Evropou a možná i po celém světě...

  Josef Valuch 2014
  © 2014 Isabelia
  Webdesign: D. Rožański , UnrealMaking